09 decembris 2018

Oakwood (Derby)


Beidzot debitēju Anglijā kā orientēšanās distanču plānotājs! Ļoti ļoti sen to jau biju pamēģinājis Azimuta laikos Smiltenē Klievezera un Niedrāja mežos. Pagājušā gadā saplānoju arī trīs vieglas distances sava DVO kluba treniņmačā. Bet šogad tā pa nopietno - Anglijas Urban līgas posms Derby pilsētā. Mazliet brīvo laiku tas atņēma, bet es ar prieku to izbaudīju.
mans ''mākslas darbs''
Vispirms bija jāapmeklē kursi par drošību un riskiem, kādi varētu rasties sacensību laikā. Tad saņēmu kartes failu, pāris reizes apmeklēju sacensību apvidu, un varēju sākt plānot distances. Apvidus diemžēl nav sarežģīts, nav vecpilsētu mazo ieliņu, vai strupceļu, vai interesanta apbūve. Tāds tipisks dzīvojamo māju rajons. Tā kā sacensību centrs bija paredzēts kartes vidū, tad sāku ar to ka būs skatītāju punkts centrā un tā visas distances varēju plānot divās daļās. Uzsvaru no sākuma liku uz elites distanci. Vispirms saplānoju aptuveno garumu, kontrolpunktu skaitu, un tad ik pa laikam mainot punktu vietas, centos atrast interesantākos un sarežģītākos etapu variantus. Viegli nebija, jo apvidus no orientēšanās viedokļa tiešām vienkāršs. Tāpēc izvēlējos arī pavisam vienkāršu taktiku - kontrolpunkti nebūs grūti pieejamās vietās, bet katrā etapā būs 2 vai pat 3 līdzīga garuma varianti. Tā topot garākajai distancei, pamazām veidojās arī īsākās veterānu distances, un beigās arī jauniešu distance, kura nedrīkstēja šķērsot galvenās ielas. Vairākus vakarus pavadīju pie datora, mainot un domājot dažādus etapa variantus, līdz pašu galarezultāts apmierināja.
sacensību centrs
Anglijā katrās orientēšanās sacensībās ir 3 galvenie organizatori, kuri izdara visu sagatavošanas procesu, lai sacensību dienā brīvprātīgo komandai tik atliktu paveikt savu darbu startā, finišā un sacensību centrā. Tātad ir galvenais sacensību organizators, tā bija Sallija, tad ir plānotājs, tas biju es, un kā trešais ir kontrolieris, tas bija Džefs. Man kā distanču plānotājam, galvenais bija lai kontrolieris pieņem manu ''mākslas darbu''. Ar pāris korekcijām, mēs ar Džefu ātri nonācām pie saskaņota rezultāta. Pāris reizes arī pats izskrēju savas saplānotās distances! Divas nedēļas pirms sacensībām pie printētājiem saņēmu sadrukātās kartes un leģendas, nedēļu iepriekš visus kontrolpunktus un SI stacijas. Galvenai organizatorei Sallijai varēju ziņot ka visi mani priekšdarbi ir izdarīti, tagad tik atliek gatavoties sacensību dienai.
starts
Es, kā plānotājs, un kontrolieris Džefs vienīgie zinājām kontrolpunktu izvietojumu un distanču plānojumu. Tāpēc sacensību rītā man pašam kontrolpunkti bija jāizvieto pilsētā. Decembrī rīti tumši un laika prognoze nenosakāma. Sāku 7:00 no rīta tumsiņā un lietū! Biju saplānojis pirmos 5 punktus uzlikt ar mašīnu, bet pēc tam ar vairākiem piegājieniem ar riteni no sacensību centra. Jo urban distancēs bez kontrolpunktiem un SI stacijām vēl jāņem līdzi slēdzenes un drošības kabeļi, lai katru punktu var pieslēgt pie laternas staba vai sētas stūra. Kontrolieris Džefs sekoja pusstundu pēc manis, lai pārliecinātos ka visi punkti ir pareizā vietā. Mēs abi jau zinājām ka daži punkti nebūs precīzi kp apļa centrā, jo vienkārši nebija kur to droši pieslēgt, bet to iespējams dalībnieki nemaz ātrumā nepamanīja. 9:30 savu darbu biju padarījis, visi 30 kontrolpunkti bija izlikt. Lietus ar bija mitējies un sacensību laikā būs patīkama ziemas saule. Sallija ar mūsu kluba organizatoru komandu jau bija iekārtojusi sacensību centru komūnas centra telpās. Arī starts un finišs tapa, man atlika pārģērbties un malkot kafiju.
finišs
10:00 sākās sacensības! Bija tik interesanti redzēt savu plānojumu dzīvē, gan to kā startā dalībnieki izvēlas dažādos variantus uz 1. kp, skatītāju etaps bija tieši tāds kādu biju iztēlojies, arī finišs tieši tur kur to biju iedomājies. Pāris reizes ar riteni pabraukāju arī pa ieliņām, paskatoties kā orientieristi izvēlas etapu variantus. Bet galvenais jau bija finišā uzklausīt atsauksmes par distanci. Garāko distanci diemžēl skrēja tikai 12 orientieristi, bet tas jau ierasts ka Anglijā pārsvarā skrien veterāni. Atsauksmes bija pozitīvas un vairāki kluba biedri bija ļoti lielā sajūsmā par manu plānojumu.
rezultāti
Uz lielā ekrāna rezultāti sakrita ar maniem plānotajiem uzvarētāju laikiem. Bija patīkami aprunāties ar tik daudz orientieristiem pēc finiša, ar kuriem citkārt pat nesanāk sasveicināties. Galvenā atziņa - distances ļoti ātras un skrienamas, bet gandrīz katrā etapā bija jāizvēlas kurš variants ir īsāks vai ātrāks. Startēja aptuveni 150 orientieristi. Organizatoriski viss noritēja perfekti un pulksten 13:00, kad dalībnieki gatavojās apbalvošanai (noslēdzošais UK urban līgas posms), es ar kontrolpunktu novācējiem varēju doties noņemt punktus. Tā kā bijām pieci, tad katram pa 6 punktiem, es ar riteni paņēmu tālākos.
distanču analīze
14:00 nekas vairs neliecināja ka te notikušas sacensības! Šis brīvprātīgais darbs man svētdienā paņēma 7 stundas, pāris vakarus pie datora, pāris tikšanās saistībā ar organizēšanu un pāris skrējienus paša plānotajās distancēs. Tagad tā atskatoties, diezgan liels darbs jāiegulda arī plānotājam, lai viss norisinātos kā plānots. Naudu nenopelnīju par šo darbu, tikai apmaksāja benzīna izdevumus, bet jāsaka kā ir, gandarījumu saņēmu milzīgu. Bija tieši tik interesanti un pat aizraujoši, gandrīz kā pirms 20 gadiem Azimutā kopā ar Aldi plānojot distances un liekot punktus mežā.
2019. gada pavasarī būšu distanču plānotājs meža distancēm East Midlands līgas sacensībās!
http://derwentvalleyorienteers.org.uk/
Results here.
WinSplits 
Routegadget to draw/load your route and compare with others here
Results on British Orienteering web site here with ranking points.
UKUL and EMUL points.
Planner’s analysis of route choices, thank you Andis

Nav komentāru: